Как да изберем ски

Posted by admin 08/01/2017 0 Comment(s)

Не е все едно дали сте начинаещ скиор или професионалист в зимните спускания и екстремни спортове. Изборът на подходящи ски, зависи не само от ръста ви, но и от вашият опит, терен и скорост на спускане.

Предвид голямото разнообразие модели ски на пазара, то кой модел ски е точният за нас? Нашият екип от професионални консултанти ще се опита да внесе яснота с тази статия, за да ви помогне да вземете информирано решение.

Дължина на ските

Как да изберем правилният размер за ските?

pic1Истината е, че няма магическа формула за определяне на перфектния ски размер за всеки скиор. Факторите като височината и теглото осигуряват чудесна отправна точка, но има и други неща, които също трябва да бъдат взети под внимание. Главното правило е да се прецени точната ски дължина – някъде между брадичката и върха на главата. Напредналите скиори и състезателите могат да си позволят да изберат ски, които са малко по-дълги от височината им, но това не се препоръчва за начинаещи скиори.

Таблица на различните размери ски

Височина на скиора (в инчове) Височина на скиора (cm) Препоръчителна дължина на ските (cm)  
4’4″ 132 115-130  
4’6″ 137 125-140
4’8″ 142 130-145  
4’10″ 147 135-150
5′ 152 135-155  
5’2″ 158 145-165
5’4″ 163 150-170  
5’6″ 168 155-175
5’8″ 173 160-180  
5’10″ 178 165-185
6′ 183 170-190  
6’2″ 188 175-195
6’4″ 193 180-200  
     

 

След като сте съобразили точния диапазон от дължина, в който трябва да си изберете ските, то трябва да обърнете внимание на още няколко фактора, които определят дали ските трябва да бъдат по-къси или по-дълги с няколко сантиметра. По-късите ски са по-лесни за управление и за правене на плавни завои, но не са толкова стабилни, колкото са по-дългите ски.

Carving ски с по-тънък корпус и по-малък радиус на завой може да се кара на по-кратки дължини в сравнение с универсалния тип ски (all-mountain) или freeride ски с по-голям радиус на завоите и по-голяма широчина на средната част на ските. Rocker ските са по-лесни за управление и взимане на завоите и с тях може да се кара малко по-дълго в сравнение с camber ските.

Причини, поради които да избере по-къси ски, по-близо до брадичката ви:

  • Вие сте начинаещ скиор или на средно ниво;
  • Вашето тегло е под нормата за вашата височина;
  • Предпочитате да правите кратки, по-бързи завои но рядко карате бързо ски;
  • Предпочитате carving ски само с наклон (camber), без rocker.

Причини, поради които да изберете по-дълги ски, по-близо до върха на главата ви:

  • Карате ски бързо и екстремно;
  • Вашето тегло е над средната норма за височината ви;
  • Искате да карате ски, които са заоблени и от двете страни;
  • Искате ски, които са тип rocker.

*Различните марки ски не винаги измерват дължината на ските по един и същи начин. Ето защо е възможно един размер ски на един бранд да се различава от същия размер ски на друга марка.

Ниво на възможности на скиора

Нивото на развитие на скиора вече не е толкова определящо при избора на ски спрямо преди, тъй като технологията по изработка на ските направи възможно начинаещия скиор да избира от по-голямо разнообразие на видовете ски. Все пак, има няколко характеристики, които отличават различните ски нива спрямо способностите на скиора.

Начинаещ, Средно ниво

pic2Всеки начинаещ скиор или скиор, който тепърва усвоява плавното взимане на завои, попада в тази графа на способности. Типичните свойства на ските за начинаещия скиор включват: добра огъваемост, по-тесни на широчина, комбинирани, изработени от пяна или по-меки дървесни типове, capped constructions (сърцевина- дърво и покритие от фибростъкло). Главната идея е да се изберат ски, които са лесни за управление и овладяване при направени грешни движения от скиора. Прибавянето на rocker част на върха на ските и на опашката ще подпомогне по-бързото овладяване на правенето на завои на пистата.

 

Средно ниво/ За напреднали

pic3По-голямата част от скиорите попадат в това ниво, независимо дали предпочитат да използват техниката “groomer carving” (тип ски спускане при умерено полегат склон с гладък сняг) или да venture into the powder (скоростно спускане по неутъпкан сняг). Тези ски са по-широки от ските за начинаещи, изработени са от по-твърдо дърво и имат конструкция тип сандвич. В зависимост от вида на ските, в това ниво те могат да имат както camber, rocker или комбинация от двете.

За напреднали/ Професионалисти

pic4В зависимост от терена, нивото  на опит този тип ски са за екстремни (скоростни) спускания от професионални скиори. Тези ски са изработени често със слой от титан, въглен, бамбук или други материали, предназначени да осигурят по-добро представяне на ските от гледна точка на скорост или при по-тежки зимни условия. Ските за напреднали и за професионалисти обикновено са по-твърди, нееластични спрямо стандартния тип ски и могат да бъдат по-трудни за овладяване при по-ниска скорост на каране. При нас ще намерите ски за състезатели с carving, park, all-mountain и powder skis с богато разнообразие от rocker конфигурации.

 

Ски стил и усещане

Има няколко фактора, които допринасят за начина, по който скиора усеща ските и тяхното представяне на пистата. Има три елемента, свързани с формата на ските, които играят съществена роля при определянето на това дали ските са подходящи за конкретен скиор или тяхната употреба: широчина, радиус на завоя и rocker тип.

Широчина на ските

Това представлява мярката на широчината на ските по средата на ската, което обикновено е най-тясната й точка. По-тесните ски са по-бързи по време на завои, докато по-широките ски осигуряват по-добра флотация в рохкав и по-сух сняг.

Най-често в магазините ще откриете ски размери, подредени в триделна композиция за връх/ширина/опашка, например: 115/90/107 мм. В този пример 115мм се отнася до ширината на върха на ската, 90мм е ширината на ската по средата, а 107мм е ширината на опашката на ската.

Радиус на завоя

Радиусът на завоя е формата на ските, определена от ширините на върха и на опашката на ската, като мерната величина е метри. Колкото по-тесни са едни ски в средата в сравнение с върха и опашката, толкова по-кратък радиус на завой ще имат и по-дълбок “sidecut” (извивка, която позволява на ските да правят по плавни завои). Ските с дълбок sidecut (по-кратък радиус на завоя) ще правят по-бързи завои, докато ските с много лек sidecut (широк радиус на завоя) ще правят по-бавни и обикновено по-стабилни завои при висока скорост. Някои по-модерни видове ски комбинират два или повече радиуси на един ръб.

Радиус на завоя Тип на завоя Тип на ските, intermediate all-mountain
< 16m short carving
17-22m medium all-mountain, park & pipe
> 22m long powder, big-mountain

Rocker тип

Въпреки че camber са на пазара за ски много преди rocker ските, ние ще направим класифициране на типовете ск по rocker с цел по-ясното разбиране на информацията от обикновения потребител. Rocker типовете са наричани още противоположни/обратни на camber, така че можете да разбирате camber типа като противоположен на rocker, които ще разгледаме по-долу.

Camber (изпъкналост)

Това е традиционният профил за ски и сноуборд. Изпъкналостта на ските е леката извивка нагоре в средата на ските или борда спрямо точките за контакт (в двата края на ските/сноуборда) – мястото където ските или бордът влиза в контакт със снега. Изпъкналостта изисква по-прецизни умения на скиора за взимане на завой и предполага по-голяма прецизност с точно премерена сила на каране при добре поддържан терен или по-твърд сняг. Теглото на скиора оказва натиск на ските от върха до опашката. Този контакт води до увеличаване на стабилността при висока скорост и при излизане от завой. Състезателите и професионалните скиори често предпочитат този тип ски.pic5

Rocker (балансьор)

Rocker – точната противоположност на camber – представлява ски с вдлъбната форма. Всички ски и сноубордове, независимо дали rocker или camber, имат за цел, когато скиорът е на пистата, комбинирани с неговото тегло, да постигнат обратен наклон при завой. Camber ските и сноубордовете произвеждат по-голям натиск върху снега чрез върха и опашката си, тъй като те се огъват постоянно по време на каране на пистата. Терминът „rocker“ е зает от водните спортове, където е много по-разпространен. Rocker ските и сноубордовете предлагат по-добра плавност в мек сняг и повишена лекота на взимане на завой с по-малък шанс за падане. Тенденцията е ските да стават по-широки, а rocker типа поддържа тези нови широки форми с висока маневрена функционалност за по-големия диапазон от скиори. Широките ски и сноуборд форми, които са проектирани главно за пухкав сняг са най-често от тип rocker.pic6

Rocker/ Camber

Rocker/Camber ските представляват комбинация от горепосочените два вида. Съчетават традиционен camber профил, обхващащ по-голямата част на ските, където стъпва самият скиор, заедно с връх в rocker стил. Този тип ски поставя предната точка за контакт със снега малко по-назад от върха, докато задната точка за контакт остава близо до опашката. Rocker върха позволява по-добра флотация в дълбок сняг и по-слабо усещане за твърдостта на снега. В сравнение с тях camber частта на ските събира и пренася енерията по подобен начин на camber ските, като поддържа наклона на ските докато теглото на скиора пада към опашката. Все повече и повече all-mоuntain и big-mountain ски се произвеждат с този тип профил. Заради несиметричната си форма, този профил не е толкова удобен за ski switch спрямо другите профили, но ако си търсите универсални ски за всеки тип сняг, то Rocker/Chamber е чудесен избор.pic7

Rocker/Camber/Rocker

Rocker/Camber/Rocker профила има динамичността и плавността на rocker ски, както и допълнителен ръб, характерен за camber ските.  Точките на контакт на ските с този профил са по-близо към средата на ската в сравнение с camber ските, но все пак не са разположени точно под краката на скиора. Camber частта осигурява стабилност, докато rocker частите от двата края на ските осигуряват добра флотация в по-дълбок сняг и позволяват на ските да направят по-лек и плавен завой. Това осигурява възможност за по-динамично и игриво каране на ски за паркови скиори; добра флотация за любителите на пресния сняг; удобство за начинаещи скиори и гъвкавост при различни ски условия за тези, които имат само един чифт ски. Много ски производители предлагат Rocker/Camber/Rocker за скиори от различни нива, като комбинират различни пропорции на Rocker и Camber с различна ширина на ските и странични извивки.pic8

Rocker/Flat/Rocker

Rocker/Flat/Rocker е друга вариация на rocker модела, който се опитва да предостави малко по-добра стабилност при при висока скорост върху твърд сняг и на завои, спрямо чистия rocker профил, като същевременно запази лекотата на завъртане и плавността на ските. Представянето  на този модел е средно между rocker ските и rocker/camber/rocker ски.pic9

Други вариации от ски профили включват Flat/Camber/Flat ски. Изброените дотук профили са по-разпространените варианти, но имайте предвид, че различните брандове комбинират различно горните профили в най-разнообразни пропорции, като понякога ги кръщават с креативни имена като: “Mustache,” “reCurve”, “Jib Rocker” с маркетингова стратегия за по-добри продажби.

Можем да зададем съществения въпрос: „Кой профил е по-добрият/най-добрият?“ И отговорът е: няма профил, който да е по-добър от другия или поне няма логически предпоставки за това. Всичко опира до личните нагласи и предпочитания на скиора. Обикновено, camber ските предлагат по-добра стабилност и развиват по-високи скорости, докато rocker ските предлагат по-добра флотация и навигация. Някой rocker модели могат да бъдат много подходящи за начинаещи скиори, защото позволяват по-лесното овладяване на карането и взимането на завои. Напредналите скиори, които търсят усещането за екстремност също биха оценили подобаващо rocker ските.

Класификация на ските според терена

Ще установите, че границите между различните типове ски са много размити и много модели попадат едновременно в повече от една категория.

All-Mountain Ски (за всякакъв терен)

Както името предполага, този модел ски може да се използват за цялата планина. Те са проектирани да издържат всеки тип сняг, включително лед, тежък сняг, рохкав сняг и др. Въпреки тяхната универсалност, те не са непременно най-добрите ски за всеки един терен или тип сняг. Ако се занимавате любителски със ски и не сте професионални скиори или състезатели и ви е нужен само един чифт ски, то този модел ще ви свърши най-добра работа. All-mountain ските имат голям диапазон от форми и ширини, за да се комбинират със специфичните нужди на скиорите. All-mountain ските в общия случай имат средна широчина в средата на ската – между 80 и 110 мм. Идеята е да разберете къде ще прекарвате по-голямата част от времето си в планината и какъв тип терен предпочитате най-много. Не забравяйте, че въпросът опира не само до това какви ски са подходящи за вас сега, но и към какви ски се стремите и ниво на скиорски умения. Моделите ски в наши дни всъщност могат да ви помогнат да направите големи скокове в развитието на вашите умения.

Powder ски (Ски за мек сняг)

Този тип ски е подходящ за най-студените зимни дни. Ако искате да намерите най-пресния сняг във вашия любим курорт, то проучете добре метереологичните условия, когато планирате зимната почивка. Powder ските са всичко, което ви е необходимо, за да се задържите на повърхността на пресния сняг. Ските в тази категория са с голяма широчина в средата (115 мм) и в повечето случаи имат rocker част, изработени от мека еластична дървесина. Някои от тях имат уникална sidecut форма, а върха и опашката не винаги са най-широките части на ската. Много модели powder ски са разработени да бъдат достатъчно гъвкави, за да издържат на смесени условия и на най-твърдия сняг.

Big Mountain Ски

Big Mountain ските са изработени така че да могат да издържат на големи разстояния при висока скорост и ветрове. Тези ски модели варират на дължина и ширина, тип сняг и метеорологични условия, за да изберете най-подходящите ски, с които да завладеете пистата във вашата любима планина. Ските в тази категория най-често биват по-твърди и по-тежки, с по-голяма rocker част на върха и по-малка в опашката.

Carving Ски

За онези от вас, които обичат класическото усещане за плавно спускане със ски от върха или за взимането на перфекен завой, carving ските са най-удачният избор. Тези ски са с по-малка широчина в средата и по-малък радиус на завоя за по-голяма бързина на завоите и по-добра навигация. Ските за начинаещи скиори и ски средно ниво в тази категория са изработени така, че да улеснят обучението на човека.

Park & Pipe Ски

Park & Pipe ските често са наричани и и фристайл ски. Те са подходящи за скиори, които прекарват по-голямата част от своето време на парков терен. Ако вие обичате скоковете със ски и рампи за салта, то ските от тази категория са подходящи за вас. Традиционните фристайл ски имат малка широчина в средата и са с пълен camber профил, но можете да откриете и вариации с rocker в различни форми. Почти навсякъде ще намерите тези ски със специфични функции като по-тънки и по-елатични ръбове и др.

Alpine Touring Ски

Наричани още backcountry ски, тези ски са предназначени както за изкачване, така и за спускане. Този профил ски са обикновено по-леки за тяхната ширина. Варират на дължина и тегло, като по-широките и тежки варианти обикновено се използват за дълбок сняг, а по-тънките и леки – за пролетно и лятно време, както и спускане на дълги разстояния.

Women-Specific Ски

Ските, предназначени специално за жени са обикновено по-леки, по-меки и по-къси. Жените имат по-нисък център на тежестта и по-малка телесна маса спрямо мъжете със същото тегло и поради тази причина – по-трудно навигират ските и тяхната сила на спускане. Дамските ски изискват по-малко сила, за да бъдат подкарани или за да направят звой. Това се постига чрез използването на по-тънка и мека дървесина с по-малко ламинатни слоеве в конструкцията. Също така, за да бъдат ските приспособени за жени, монтажните позиции са поставени със сантиметър по-напред спрямо стандартите. Разбира се, няма причина жена скиор да не може да се представя добре и на мъжки ски, както и обратното.

System Skis

System ските са оборудвани с автомати. Те вървят в комплект, тъй като имат специфичен модел на свързване. System автоматите често не са прикрепени към ските и трябва да предвидите сглобяването им от специалист и правилното коригиране на втоматите спрямо вашите ски обувки.

 

ИЗТОЧНИК НА СТАТИЯТА: http://sportshop.bg/blog